KONKURS: ZIOŁOWA RESTAURACJA

Sałatka
z rukolą i ziołami
Danie główne
Dorsz w ziłach na marchewkowej kopułce
  Zupa
ziołowa z jajkiem
  Deser
lody miętowe
  Zupa
pomidorowa z papryką i ziołami
Deser
ziołowe cukierki

Logo i nazwa restauracji

Z wielką ochotą postanowiliśmy zorganizować restaurację promującą jedzenie potraw z ziołami. Realizacja tego przedsięwzięcia przebiegała w następujących etapach :

• Wybór nazwy restauracji

Uczniowie zgłaszali wiele propozycji, więc postanowiliśmy rozstrzygnąć spór drogą głosowania .Do głosowania przyjęliśmy hasła :”Ziółko”, „Niezłe ziółko”, „Ziołowy zakątek” i „Ziołodajnia”. Najwięcej głosów zdobyła nazwa : ZIOŁODAJNIA (ta która daje nam zioła)

• Następnie musieliśmy wybrać znak logo naszej restauracji i charakteryzujący ją. I znów mieliśmy do wyboru 4 propozycje :

a) talerz, a na nim nazwa „ZIÓŁODAJNIA”
b) zioło rosnące w doniczce i na doniczce nazwa „ZIOŁODAJNIA”
c) skrzyżowane sztućce a w ich górnej części nazwa restauracji
d) dwie łyżki i między nimi jeden widelec. Na czubku sztućców jakby wyrastające z nich zioła, a na trzonkach w lini poziomej nazwa „ZIOŁODAJNIA”.
WYGRAŁA OSTATNIA PROPOZYCJA

• Musieliśmy wybrać kolory do logo. Postanowiliśmy zrezygnować z wielu barw. Uczniowie zdecydowali, że łyżki będą w żółtym kolorze, widelec brązowy, zioła zielone , a nazwa czerwona. Aby podkreślić logo dodaliśmy zielone wypustki w przeciwległych rogach , dzieci chciały także , aby rogi logo były zaokrąglone.
  •  Logo umieściliśmy w górnej części każdej karty menu. Dodatkowo, aby nawiązać do logo nazwę grupy potraw (sałatki, zupy, dania główne , desery) umieściliśmy na konturze łyżki
  •  Aby potrawy były bardziej tajemnicze postanowiliśmy nadać im nowe, ciekawsze, tajemnicze nazwy, nawiązyjące do charakteru potrawy, np. :”ZIELONY ŚNIEG, MESHAKER KHODAR, JAJO W TRAWIE, LIBAN NA PATYKU i inne.
  • W dalszej części pozostało nam tylko pokolorowanie kart MENU i i złożenie ich w całość.
  • Złożyliśmy karty w całość, dodatkowo na stronie głównej umieszczając hasło

SMACZNE JADŁO I ZDROWE ,
W „ZIOŁODAJNI „MASZ GOTOWE.

Przepisy do potraw z menu

Realizację tego zadania przebiegało w kilku etapach :
1. Najpierw uczniowie podzieleni zostali na grupy, każda z grup miała wyszukać przepisy na potrawy z zastosowaniem ziół. Uczniowie pozyskali przepisy od rodziców, babć i z sieci Internet.
2. Wybraliśmy najlepsze dla nas przepisy , kierując się naszymi upodobaniami i gustami naszych rodzin ( mamie smakowało). Postanowiliśmy wybrać 2 sałatki, 2 zupy, 2 dania główne i 2 desery.
3. Następnie przepisaliśmy przepisy na osobne kartki i wykonaliśmy ich rysunki.
4. Chcieliśmy podzielić się przepisami z innymi kolegami ze szkoły i umieściliśmy je na tablicy na korytarzu szkolnym.
5. Poszczególnym potrawom nadaliśmy swoje nazwy
6. Podobnie jak w menu nazwy potraw napisaliśmy na łyżkach , nawiązując do logo naszej restauracji.
7. Zestaw przepisów umieściliśmy także na stronie internetowej naszej szkoły, gdyż rodzice uczniów chcieli z nich skorzystać.

RESTAURACJA

8.Ponieważ bardzo spodobał nam się pomysł restauracji, postanowiliśmy ją stworzyć w rzeczywistości.
W klasie ustawiliśmy stolik, rezerwując miejsca dla dyrekcji szkoły i zaproszonych nauczycieli.
Wyznaczyliśmy dwóch kelnerów do obsługi gości i przygotowaliśmy dla nich dania z karty menu.Wszystkie potrawy bardzo paniom smakowały i podziękowały nam za zaproszenie. Pragnę dodać, że uczniowie także kosztowali przygotowanych potraw . Wybraliśmy także potrawę, która najbardziej nam smakowała. Były to KOFTY ZIOŁOWE Z KASZĄ KUSKUS I SAŁATKĄ MESHAKER KHODAR, zdobywając 17 głosów.