Daily Archives: 11/04/2024

KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

8 kwietnia 2024 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły przemaszerowali ulicami Ozorkowa w „Niebieskim marszu” W ten symboliczny sposób jako placówka uczciliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który corocznie obchodzony jest 2 kwietnia.

Wszyscy w tym dniu pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Chcieliśmy aby  poczuły się one wyjątkowo, wiedząc, że niebieskie elementy naszych strojów są przygotowane specjalne dla nich. Niebieskie balony, papierowe serca, kokardy sprawiły, że niebieski korowód przykuwał uwagę przechodniów. Mamy nadzieję, że takie nasze działania uświadamiają mieszkańcom Ozorkowa, że osoby z autyzmem są wśród nas. Chcą być zrozumiane i kochane jak każdy z nas !!

Autyzm – dlaczego na niebiesko ?

Pojawiają się różne domysły – kolor niebieski, jako kolor niewinności, nadziei osób z autyzmem i ich rodzin na lepsze życie , a także kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci autystyczne czasem nazywane są „dziećmi spod szklanego klosza”.

Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za udział w „Niebieskim marszu”