Daily Archives: 02/03/2023

SZKOLNY BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „WILCZYM TROPEM”

Już po raz drugi uczniowie i nauczyciele SP4 w Ozorkowie wzięli udział w Biegu „Tropem wilczym”.
Tym razem bieg odbył się w lasku miejskim.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej w  Ozorkowie p. Ryszarda Kałużnego.

Dlaczego właśnie 1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ?

Wtedy, w 1951r. zamordowano strzałem w tył głowy 7 działaczy organizacji antykomunistycznej „Wolność i Niezawisłość”.

Dlaczego żołnierze podziemia niepodległościowego nazywani byli „Wyklętymi”?

Władze komunistyczne wymazały ich z grona polskich bohaterów narodowych. Jednak przez wielu Polaków nazywani są Żołnierzami Niezłomnymi, ponieważ nie ulegli komunistycznemu reżimowi. Nie złamali przysięgi złożonej WOLNEJ POLSCE.

Dlaczego bieg nosi tytuł „Wilczym Tropem”?

Nazwa nawiązuje do sposobu działalności Żołnierzy Wyklętych. Ukrywali się w lasach, dzielili się na małe oddziały, atakowali znienacka, pozostawiali po sobie nieliczne tropy.

Dlaczego długość biegu wynosi 1963 metry?

W 1963r. zamordowany został ostatni Żołnierz Niezłomny – Józef Franczak , ps. „Lalek”

UPAMIĘTNIAMY ROCZNICE HISTORYCZNE

Uczniowie klas VII i klasa Va uczciła 160 rocznicę powstania styczniowego wycieczką po Ozorkowie „śladami” tego powstania.
Byliśmy na grobie powstańca na Starym Cmentarzu oraz przy tablicy pamiątkowej poświęconej Wawrzyńcowi Jeziorskiemu na Placu Jana Pawła II. W podróż w czasie, do wydarzeń powstania styczniowego, przeniósł nas Pan Wiesław Kukuła opowieściami zilustrowanymi obrazami Pana Aleksego Matczaka.
Ta niezwykła lekcja historii odbyła się w Izbie Historii Miasta Ozorkowa , której siedziba znajduje się w Młodzieżowym Domu Kultury.

OBIADY MARZEC

Opłata za obiady za miesiąc  MARZEC – 100 zł 🙂