Daily Archives: 12/12/2022

ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI I MŁODZIEŻY – MATERIAŁY DO POBRANIA

Rodziców I nauczycieli zachęcamy do lektury. Na stronie ORE znajdziecie Państwo wiele tematów dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży.

TYDZIEŃ ZDROWA PSYCHICZNEGO

Grudzień to czas refleksji.  Dlatego w tym tygodniu chcemy zwrócić większą uwagę na nasze samopoczucie, o które często nie dbamy należycie. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i nie możemy o nim zapominać. Problemy zdrowia psychicznego dotykają coraz większy odsetek młodych osób. Przyjazny klimat, dobra atmosfera w szkole i pozytywne relacje z innymi, wzmacniają dobrostan psychiczny człowieka. W przypadku zdrowia psychicznego bardzo ważną rolę odgrywają nasze decyzje i to, w jaki sposób funkcjonujemy. Znajomość własnych emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi jest bardzo ważnym elementem dbania o higienę psychiczną. Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest jedną z fundamentalnych kompetencji pozwalającą lepiej reagować w trudnych sytuacjach, z którymi mierzymy się w naszym życiu.

Co czyni nasze życie szczęśliwym – Zapoznajcie się z filmem o najdłużej prowadzonym badaniu nad szczęściem, prezentowanym przez Roberta Waldingera z Uniwersytetu Harvarda: tutaj

W ustawieniach filmu wybierzcie napisy w języku polskim. Zastanówcie się, jak wyglądają Wasze relacje z najbliższymi. Porozmawiajcie o tym ze swoimi kolegami, rodzicami czy dziadkami. Co oni sądzą na ten temat?

Myślę pozytywnie … czyli jak?

Czy naprawdę myślenie pozytywne jest takie trudne? Czy stawianie sobie takiego wyzwania jest szalonym pomysłem? W codzienności stoją przed nami wielkie i małe wyzwania, przeszkody, które trzeba jakoś pokonać, sukcesy które chcemy osiągać. Nie jest dziwne, że dzieci i młodzież są zagubione, przytłoczone zalewem informacji, “propagandą sukcesu”, brakiem poczucia realnych relacji. Tutaj znajdziecie drogowskazy, jak sobie poradzić z wyzwaniami, jakie są przed nami jako dorosłymi (rodzicami i nauczycielami), jak i naszymi wychowankami, uczniami i uczennicami.

Prezentacja. Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Prezentacja. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne.

Prezentacja dla nauczycieli. Program profilaktyki zdrowia psychicznego.

Prezentacja dla rodziców. Jak wspierać zdrowie psychiczne naszych dzieci

Prezentacja dla uczniów. Jak radzić sobie ze złością

Prezentacja dla uczniów. Efektywna komunikacja

PRZEDŚWIĄTECZNY RELAKS VIIIA

Mimo złych warunków pogodowych VIIIa udało się bezpiecznie dotrzeć do  Manufaktury w Łodzi.
Tam uczniowie grali w kręgle. Było mnóstwo pozytywnych emocji! Później szukali prezentów pod choinkę – tutaj też były emocje 🙂 .
To wszystko pod opieką p. Agnieszki Znańskiej i wychowawcy p. Jarosława Fajfera.