ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody z PAH – motywujemy do działania !

W 2010 roku dostęp do czystej, pitnej wody i sanitariatów został uznany przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych za jedno z podstawowych praw człowieka.
Niestety wg danych z 2019 roku 785 milionów ludzi pozostaje bez dostępu do wody pitnej. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę wynika ze zmiany stylu życia, rozwoju przemysłu oraz rolnictwa, a także ma związek z następującymi zmianami klimatu. Zbliżamy się do poważnego kryzysu wodnego, dlatego też nasza młodzież podczas zajęć chemii i geografii, korzystając z publikacji i materiałów PAH zgłębiała wodne tematy.
Dużą dawkę wiedzy uczniowie  otrzymali  podczas webinaru online  „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie” prowadzonego przez prelegenta PAH. Realizując ścieżkę „ Wirtualna woda” uczniowie  przygotowali gazetkę ścienną „Ile wody jest w Twoim pokoju?”, która stanowi cenne źródło informacji dla społeczności szkolnej. Realizacja zadań podczas „Wodnych wyzwanie dla świata” udowodniła, że wspólna nauka może być dobrą zabawą.

Reasumując – jako uczestnicy akcji jesteśmy bogatsi w wiedzę a to na pewno przełoży się na zmianę naszych decyzji i postaw. Niech hasła: Dbaj o lokalne zasoby wody! Kupuj mniej! Pij wodę z kranu zamiast butelkowanej! Oszczędzaj energię! Myśl o wodzie globalnie! Wybieraj produkty do których produkcji zużyto mniej wody! nie będą tylko pustymi sloganami. Zapraszamy do wspólnych działań!