Rozdział VII – Wyróżnienia i kary

§ 25.

1. Wyróżnienia

1.1. Ucznia nagradza się za:

1.1.1.   rzetelną naukę i pracę społeczną,

1.1.2.   autentycznie wzorową postawę,

1.1.3.   wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia szkoły,

1.1.4.   działalność i odwagę.

1.2. Za szczególne osiągnięcia uczeń może być wyróżniony:

1.2.1.   pochwałą wobec klasy przez nauczyciela, wychowawcę klasy, dyrektora szkoły,

1.2.2.   pochwałą wobec przedstawicieli uczniów poszczególnych klas lub uczniów całej szkoły przez dyrektora,

1.2.3.   listem pochwalnym skierowanym do rodziców,

1.2.4.   nagrodą w formie książki, dyplomem, przyznanej na wniosek rady pedagogicznej,

1.2.5.   umieszczeniem nazwiska ucznia na tablicy samorządowej z uzasadnieniem,

1.2.6.   przyznaniem nagrody „Tadeusza” dla najlepszych uczniów kończących szkołę.

2. Kary Społeczność uczniowska karze ucznia za nieprzestrzeganie Regulaminu Szkolnego. Wykaz kar przedstawia się następująco:

2.1. upomnienie w indywidualnej rozmowie z uczniem przez nauczyciela, wychowawcę klasy

2.2. upomnienie wobec klasy przez nauczyciela , wychowawcę klasy,

2.3. upomnienie lub nagana wobec ucznia przez dyrektora szkoły,

2.4. obniżenie oceny ze sprawowania,

2.5. zawieszenie z korzystania z niektórych form opieki socjalnej, uczestniczenia w imprezach szkolnych o charakterze rozrywkowym organizowanych przez samorząd klasowy lub szkolny

2.6. nagana udzielona przez dyrektora szkoły w obecności Rady Pedagogicznej,

2.7. przeniesienie uczniów do równoległej klasy w swojej szkole, o których decyduje         Rada Pedagogiczna,

2.8. przeniesienie do innej szkoły – dyrektor szkoły może wystąpić do Kuratora Oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły.

3. Wykonanie kary może zostać zawieszone na czas próby (nie dłużej niż pół roku), jeżeli uczeń pozyska poręczenie samorządu klasowego lub szkolnego.

4. Uczeń ma prawo odwołać się od decyzji ukarania go do dyrektora szkoły w terminie trzech dni od jej oznajmienia, za pośrednictwem samorządu szkolnego lub wychowawcy klasy.