Rady dla szóstoklasisty

Rady dla szóstoklasisty

 

Pracuj systematycznie

Pamiętaj, że nie da się w ostatniej chwili przed sprawdzianem nadrobić wiedzy z sześciu lat szkoły podstawowej.

Ćwicz rozwiązywanie tego typu testów

Oswoisz się z formą testu i nabierzesz potrzebnej wprawy – rozwiązuj co najmniej jeden test w całości w tygodniu.

Czytaj dokładnie polecenia do zadań, zwracaj uwagę na szczegóły

Pamiętaj, że w nich znajdziesz wiele wskazówek.

Odpowiadając, skup się jedynie na tym, o co jesteś pytany – tylko to jest oceniane

Chwalenie się – w tej sytuacji – dodatkową wiedzą to tylko strata czasu. Pamiętaj, że nikt ci nie przyzna za nią punktów.

Przed sprawdzianem zaufaj swojej wiedzy

Odpuść sobie powtarzanie materiału w ostatnim dniu, wtedy lepiej odpocząć, zwłaszcza aktywnie.

 Sprawdzian umiejętności, nie wiedzy

Bardzo ważne dla zmniejszenia lęku  przed sprawdzianem jest uświadomienie sobie, że umiejętności, których poziom opanowania bada sprawdzian kompetencji, macie dobrze opanowane. Warto w tym celu odwołać się nie do doświadczeń szkolnych, ale do sytuacji z życia codziennego, w których świetnie sobie radzicie z czytaniem, pisaniem, rozumowaniem,  korzystaniem z informacji czy wykorzystaniem wiedzy w praktyce

 

JAK DOBRZE FUNKCJONOWAĆ W DNIU SPRAWDZIANU?

 


1. Zjedz w domu lekkie śniadanie, pamiętaj, że twój mozg potrzebuje energii, by wydajnie pracować. Poza tym burczący brzuch mógłby Ci przeszkadzać w skupieniu się nad zadaniami sprawdzianu. 

2. Nie przychodzę do szkoły za wcześnie. Godzinne siedzenie przed salą egzaminacyjna skutecznie zwiększy Twój stres. Udzieli Ci się także zdenerwowanie kolegów.

3. Pamiętaj jednak, by na sprawdzian się nie spóźnić. Tylko wtedy będziesz miał wystarczająco dużo czasu na spokojne rozwiązanie wszystkich zadań. 

4. Pamiętaj, by zabrać ze sobą wszystkie potrzebne pomoce: pióro lub długopis z czarnym tuszem, ołówek przeznaczony wyłącznie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

5. Jeśli chcesz, poproś, by tego dnia w drodze do szkoły towarzyszył Ci ktoś bliski. 

6. Gdy otrzymasz arkusze sprawdzianu, słuchaj uważnie instrukcji nauczyciela i postępuj zgodnie z nimi.

7. Zanim przystąpisz do pracy, wykonaj kilka spokojnych, głębokich oddechów i pomyśl: „Jestem dobrze przygotowany, poradzę sobie z tym sprawdzianem”. 

8. Uważnie czytaj tekst sprawdzianu; większość odpowiedzi na pytania sprawdzianu znajduje się w jego treści.

9. Rozwiązując test, pamiętaj: zaczynaj od tego, co umiesz; od zadań, które wydają Ci się łatwe. Jeśli zaczniesz od rzeczy trudnych, może zabraknąć Ci czasu na poradzenie sobie z łatwiejszymi poleceniami, a trudne zadania niekoniecznie przecież możesz zrobić dobrze. W ten sposób niepotrzebnie stracisz punkty na sprawdzianie. Co więcej, sukces przy pierwszych zadaniach nastroi Cię optymistycznie i podniesie samoocenę, a to ułatwi Ci poradzenie sobie z pozostałymi poleceniami. 

10. Po sprawdzianie zasługujesz na nagrodę, bez względu na to, jak Ci na nim poszło. Przygotowanie się do sprawdzianu to była ciężka praca. Idź na lody, kup sobie prezent. Zrób dla siebie coś miłego.

11. Pamiętaj, że bez względu na wynik sprawdzianu po wakacjach będziesz uczyć się w gimnazjum.


POWODZENIA !    

Comments are closed.