Kompetencje szóstoklasisty

To na pewno umiecie !

· Szóstoklasiści umieją… czytaćPosługujemy się programem telewizyjnym; Umiemy znaleźć na mapie Warszawy potrzebna ulicę; Przeczytaliśmy dużo książek.

·  Szóstoklasiści umieją… pisaćPiszemy do siebie nawzajem dużo e-maili i sms-ów; Zapisaliśmy już bardzo, bardzo wiele zeszytów.

· Szóstoklasiści potrafią… rozumować: Potrafimy przekonać rodziców, żeby dali nam pieniądze na kino, potrafimy znaleźć odpowiednie argumenty; Umiemy wyjaśnić, dlaczego latem jest ciepło, a zimą zimno,
i czemu czasem pada deszcz.

·  Szóstoklasiści potrafią… korzystać z informacji: Potrafimy  sprawdzić, o której godzinie odjeżdża autobus,
i na niego zdążyć; Gdy tata mówi, że wróci później z pracy, siedzimy dłużej przy komputerze.

·  Szóstoklasiści potrafią… wykorzystywać wiedzę w praktyceUmiemy liczyć pieniądze w sklepie; Potrafimy policzyć, ile impulsów zostało nam na karcie telefonicznej; Potrafimy obsługiwać telefon komórkowy, komputer, odtwarzacz DVD, sprzęt CD itp.; Umiemy według przepisu upiec pizzę.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż do sprawdzianu kompetencji przygotowujecie się już od swojego pierwszego dnia w szkole. Podczas wszystkich lekcji zdobywacie wiedzę i umiejętności, które przydadzą się Wam w kwietniu.
W czasie rożnych klasówek zapoznajecie się z testową formą pracy. Nie ma potrzeby w ostatnich miesiącach przed sprawdzianem uczyć się od początku wszystkich wiadomości z sześciu lat nauki w szkole. To zresztą niemożliwe. Teraz jest jedynie czas na powtórzenia materiału dokonywane pod okiem nauczycieli oraz na ćwiczenie zadań, które pojawia się na sprawdzianie.