Festyn Zdrowia

„Czwórka” w czołówce ogólnopolskiego konkursu !

Szkoła Podstawowa nr 4 wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Czas na zdrowie” . Spośród 195 szkół z całego kraju zajęła wysokie 5 miejsce.
Nad organizacją festynu czuwał dziesięcioosobowy zespół:
Szymon Pięta,  Karolina Walczak,  Weronika Idczak, Wiktoria Furmaniak, Karolina Owczarek , Wiktoria Kalęba, Julia Olejniczak , Beata Domalążek ,  Martyna Urbanowicz ,  Julia Pędzicka oraz opiekunki pani Małgorzata Pięta i Bogusława Kwaśna. Warunkiem  uczestnictwa w tym konkursie było zorganizowanie Festynu Zdrowia promującego zdrowy tryb życia

Z okazji Dnia dziecka 07 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna spartakiada lekkoatletyczna połączona z Festynem Zdrowia. Festyn przeznaczony był dla społeczności naszego miasta .Zaprosiliśmy także władze miasta i gminy: Burmistrza miasta, Wójta Gminy Ozorków, Przewodniczącego Rady Miasta, radnych, przewodniczącego Komisji Oświaty, prezesów Ozorkowskiej Spółdzielczości, właścicieli sklepów- sponsorów, Dyrektorów szkół podstawowych miasta i gminy Ozorków, rodziców, sąsiadów szkoły, dzieci i młodzież, W czasie Festynu towarzyszyli nam także liczni absolwenci naszej szkoły, okoliczni producenci zdrowej żywności , emerytowani nauczyciele, którzy swoim autorytetem potrafili „ściągnąć”

na festyn swoich bliskich i znajomych. zaproszonych gości. Oprócz zabaw ruchowych przygotowaliśmy prezentację i degustację zdrowej żywności oraz pokaz filmów promujących zdrowy tryb życia. Filmy prezentowane były w osobnej sali według wcześniej przygotowanego harmonogramu. Prezentowane filmy to: „Zmora jojo”, „Jaskiniowiec w mojej głowie”, „Gorzka prawda o cukrze”, Jestem panem swojego losu”, „Sport to zdrowie” i „Sztuka kamuflażu”.

Na festynie zorganizowaliśmy wiele ciekawych atrakcji mających na celu propagowanie różnych rodzajów aktywności fizycznej, przygotowanych w specjalnej strefie aktywności:
– ZABAWY NA DMUCHANYM PLACU ZABAW
Dzięki sponsorowi dzieci mogły skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i pobawić się w basenie z plastikowymi piłeczkami oraz powspinać się na małym parku linowym
– ZABAWY INTEGRUJĄCE UCZESTNIKÓW
* wyścigi rzędów ze skrzynkami po napojach butelkowych
* przechodzenie przez pajęczą sieć
* rywalizacja na torze przeszkód
* przeciąganie liny
– ROZGRYWKI W PIŁKĘ NOŻNĄ
– MECZ W „DWA OGNIE” – DOROŚLI KONTRA DZIECI
– PRZEJAŻDŻKI NA KUCYKU I KONIKU POLSKIM
Największą popularnością cieszyła się degustacja zdrowych posiłków , przygotowanych przez dziewczynki z naszego zespołu organizacyjnego oraz uczennice ze szkolnego koła PCK. Potrzebne produkty otrzymaliśmy od naszych sponsorów lub  zakupiliśmy w sklepie ze zdrową żywnością .
Nasze menu składało się z następujących potraw:
– SAŁATKI :
* owocowa
* ryżowa z pieczarkami
* jarzynowa z kuskusem
– PASTY :
* jajeczna
* rybna
* twarogowa z rzodkiewką
– NALEŚNIKI :
* ze szpinakiem
* z serem
* z powidłami
– SUROWE WARZYWA I OWOCE:
* rzodkiewka, ogórek , jabłka, kalarepa, marchewka
– SZASZŁYKI
* owocowe
* warzywno-kabanosowe
– CIASTO MARCHEWKOWE
Nasze potrawy bardzo smakowały wszystkim uczestnikom i szybko zniknęły z naszego stanowiska.
Dodatkowo zorganizowaliśmy stoiska z pokazem i degustacją produktów producentów żywności ekologicznej z naszego miasta . Uczestnicy Festynu mogli zatem spróbować produktów mlecznych ( jogurtów, serków, maślanki itp.) Ozorkowskiej Spółdzielni Mleczarskiej, chleba na zakwasie i różnych rodzajów chleba razowego z Gminnej Spółdzielni, produktów zdrowotnych i naturalnych kosmetyków ze sklepu pani Wenerskiej. W czasie trwania festyny szczególnie dzieci mogły skorzystać z warsztatów kulinarnych i samodzielnie przyrządzać wybrane potrawy ( kanapki, pasty, sałatki). Warsztaty takie zorganizowaliśmy w jednej z klas.
Osoby korzystające z degustacji i warsztatów otrzymywały ulotki promujące zdrowy tryb żywienia oraz przepisy na serwowane potrawy

Festynowi towarzyszyły także inne działania wspierające :
– pokazy Straży Pożarnej
– szkolenie dzieci w bezpiecznym poruszaniu się po Miasteczku Ruchu Drogowego
Do wspólnych gier i zabaw staraliśmy się zaangażować jak najwięcej osób, zachęcaliśmy ich poprzez rozsyłanie członków naszego zespołu z zaproszeniami i powtarzając komunikaty przez megafon. W Strefie aktywności wzięło udział około 700 osób.

Festyn Zdrowia w naszej szkole cieszył się dużą popularnością, tym bardziej , że w naszym małym mieście mało jest akcji promujących zdrowy tryb życia, a wszelkie imprezy raczej nie promują zdrowej żywności. Uważamy , że tego rodzaju imprezy zaowocują odrobiną zmiany trybu życia i wprowadzą refleksję w życie niektórych rodzin, a to juz bardzo wiele. Po zakończeniu festynu otrzymaliśmy wiele pochlebnych opinii i gratulacji pomysłów, uzyskując zapewnienie, że w przyszłości wiele osób chętnie wesprze takie działania.