„TRZYMAJ FORMĘ” Z SP4

Klasy 6c i 7b brały udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!” współorganizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Realizacja założeń programowych metodą projektu pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie.

Uczniowie zrealizowali projekt „Nastolatki gotują”. Ich zadaniem było przygotowanie potrawy według samodzielnie opracowanego  przepisu kulinarnego zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Pomysłowe i kreatywne podejście uczniów do realizowanego zadania pozwoliło na zgromadzenie ciekawych propozycji wypieków, przekąsek, sałatek, koktajli i dań.

Finalnie powstała Księga pełna zdrowych i różnorodnych przepisów wzbogaconych zdjęciami przygotowanych potraw. Niektóre zawierają także wartość kaloryczną. Przepisy będą dostępne dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Uczestnicy projektowali również szkolne logo programu „Trzymaj Formę!”. Wizytówki podkreślały rolę aktywności fizycznej, obecności warzyw i owoców w diecie, a także ukazywały powiązania pomiędzy zdrowiem ludzi a kondycją naszej Planety.

Zajęcia teoretyczne z wykorzystaniem materiałów programowych prowadziła Katarzyna Tarczyńska – nauczyciel chemii  i Maciej Muszyński – nauczyciel biologii  – szkolni koordynatorzy projektu.

Na podsumowaniu projektu gościliśmy panią  dietetyk  Małgorzatę Wasiak . Dziękujemy za cenne wskazówki i porady w zakresie odżywiania, dbania o siebie  i promocji aktywnego stylu życia. Podczas wystąpienia pani dietetyk odniosła się do przygotowanych przez młodzież przepisów kulinarnych.

Reasumując realizacja założeń programowych przyczyniła się do zwiększenia świadomości uczestników w zakresie szeroko pojętego dbania o zdrowie.

Trzymaj formę każdego dnia!