Procedura postępowania w przypadku zaginięcia dziennika

1.      Kiedy dyrektor szkoły dowie się o kradzieży, zaginięciu lub zniszczeniu dziennika powiadamia radę pedagogiczną w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

2.      Dyrektor powołuje komisję, której zadaniem jest:

– ustalenie zakresu zniszczeń lub stwierdzenie niemożności odzyskania dokumentu;

– ustalenie realności odtworzenia ocen zapisanych w dzienniku;

– odtworzenie – w miarę możliwości – prawdziwych informacji.

3.       Skład komisji ustala tylko i wyłącznie dyrektor szkoły. W komisji mogą zasiadać: wychowawca klasy, której dziennik zginął, pedagog szkolny, osoba zajmująca stanowisko kierownicze oraz wszyscy nauczyciele uczący w danym zespole klasowym.

4.      Dyrektor szkoły powiadamia organ prowadzący szkołę oraz kuratorium oświaty  o powołaniu komisji do odtworzenia informacji zapisanych w dzienniku lekcyjnym.

5.      Komisja dąży do odtworzenia informacji zawartych w dzienniku na podstawie:

– dzienniczków uczniowskich, w których nauczyciel wychowawca i nauczyciele przedmiotowi na bieżąco zapisywali oceny;

– ewentualnych notatek nauczycieli;

– sprawdzianów i prac klasowych, które nauczyciele zobowiązani są przechowywać przez cały rok szkolny;

– arkuszy ocen, jeśli zdarzenie miało miejsce w II semestrze;

– zapisów w tzw. planach wynikowych, jeśli w statutach szkół istnieje zapis o obowiązku składania przez nauczycieli takich dokumentów dyrekcji;

– zwolnień lekarskich i zwolnień rodzicielskich – w zapisach dotyczących frekwencji uczniów;

– kart wycieczek do odnotowania tematów i liczby osób uczestniczących w zajęciach pozaszkolnych;

– informacji ustnych udzielanych przez nauczycieli na temat ocen, frekwencji, tematyki i wyjść na imprezy pozaszkolne.

6.       Praca komisji podsumowana zostaje w protokole, który zawiera:

– skład komisji;

– termin rozpoczęcia i zakończenia prac;

– opis dokumentacji odtwarzanej;

– podpisy wszystkich członków komisji.

7.       Dyrektor przekazuje informacje o wynikach pracy komisji kuratorium oświaty i organowi prowadzącemu.

8.      Dyrektor jest zobowiązany powiadomić o kradzieży (zaginięciu) dokumentu policję.

9.      Policja podejmuje wszystkie własne procedury w związku ze zgłoszeniem kradzieży (zaginięcia).

10.  Jeżeli zostanie ustalony sprawca lub sprawcy, należy wymierzyć karę adekwatną do popełnionego czynu i zgodną z zapisami statutowymi.

11.  Po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy dyrektor zapoznaje radę pedagogiczną  i rodziców z wynikami pracy komisji oraz policji.

12.  Dyrektor z radą pedagogiczną opracowuje lepsze i skuteczniejsze zabezpieczenie dokumentacji szkolnej.