Co jeść aby być zdrowym

Lekcja obejmowała następujące zajęcia :

1.  Inscenizowanie czytanej przez nauczyciela bajki S.Jachowicza „Chory kotek”
  2. Rozmowa na temat przyczyn zachorowania kotka, skutków przejedzenia , złej diety, przyczyn chorowania zwierząt.
  3. Zabawa „Postaw diagnozę”- nauczyciel przypiął na tablicy zdjęcia osób cierpiących z powodu złego jedzenia, następnie uczniowie musieli zdiagnozować przyczynę wyglądu człowieka i podpisać obrazek odpowiednim zdaniem : Jem zbyt dużo. Jem zbyt mało. Nie jem śniadania. To jest zła dieta. Następnie uczniowie wyjaśniali skutki złego odżywiania się na zdrowie, zachowanie i wygląd człowieka.
  4. Dopasowywanie rodzajów pożywienia do odpowiednich gatunków zwierząt( dzieci strzałkami łączyły odpowiednie obrazki). Dzieci dochodziły do wniosku, że każdy gatunek zwierząt odżywia się odpowiednim dla niego pożywieniem.
  5. Przypomnienie produktów odpowiednich dla zdrowia człowieka
  6. Układanie przykładowego zdrowego jadłospisu na śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację (podział klasy na grupy, wycinanie z gazet różnych produktów spożywczych i komponowanie posiłku)
  7. Sprawdzenie poprawności wykonania prac – zawieszenie prac na tablicy.
  8. Zabawa w sklep. Zorganizowanie sklepu ze zdrową żywnością  – przydział uczniom chipsów, – wymiana chipsów na zdrowe produkty ze sklepu, – degustacja zdrowych produktów
  9. Uzupełnianie ćwiczenia 1 z karty pracy. Utrwalenie zdobytych wiadomości.
  10. Zawieszenie na tablicy kartek z lustracjami zdrowych i niezdrowych produktów . Uczniowie wymyślali podpisy pod ilustracje – wskazówki dla innych uczniów
  11. Zawieszenia na tablicy szkolnej przykładowych zdrowych zestawów na poszczególne posiłki dnia.