9 MAJA – DZIEŃ EUROPY

9 MAJA – DZIEŃ EUROPY

Dzień Europy  jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy Schuman powiedział: -„ Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność”. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej

i społecznej.

„Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

Hymn UE  to fragment IX Symfonii przez Ludwiga van Beethovena w 1823 r. do tekstu poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości” z 1785 r.

Z racji wielojęzycznego charakteru UE hymn Europy posiada jedynie wersję instrumentalną opracowaną przez Herberta von Karajana.

Celem hymnu europejskiego nie jest zastąpienie hymnów narodowych poszczególnych państw członkowskich UE, lecz uczczenie wspólnych wartości.

Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu.

Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy (ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich) symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy.

W 2012 r. Unia Europejska dostała „Pokojową Nagrodą Nobla”.

Nagrodę tę przyznano za pracę na rzecz utrzymania pokoju w Europie.

Cele i wartości Unii Europejskiej:

  • zachowanie pokoju w Europie,
  • zapewnienie ludziom dobrobytu,
  • sprawiedliwość i troska o każdego,
  • szanowanie wszystkich języków i kultur,
  • silna gospodarka europejska i wspólna waluta.

Unia Europejska w 1985 r. utworzyła „strefę Schengen” – obszar bez granic.

Na tym obszarze ludzie mogą swobodnie i łatwo podróżować z jednego kraju do drugiego, nie muszą przechodzić kontroli.

 

 1 maja 2004 roku (razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą) Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.

W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje UE chcą przez internet wyrazić uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem.

Dodaj komentarz