Procedura postępowania w razie wypadku na terenie szkoły

1.      Każdy pracownik szkoły, który zauważył wypadek lub dowiedział się o nim, powinien niezwłocznie:

a.       – zapewnić poszkodowanemu opiekę,

b.      – udzielić pierwszej pomocy (w miarę możliwości),

c.       – sprowadzić fachową pomoc medyczną (w razie potrzeby).

2.      Jeśli zachodzi potrzeba, nauczyciel sam wzywa pogotowie ratunkowe lub pozostawia w tym względzie decyzję pielęgniarce szkolnej.

3.      Jeśli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń, miejsce wypadku należy pozostawić nienaruszone w celu dokonania oględzin.

4.      Jeśli wypadek zdarzy się w godzinach wieczornych (np. w czasie dyskoteki klasowej), gdy nie ma dyrekcji szkoły i pielęgniarki, nauczyciel sam podejmuje decyzje (np. o udzieleniu pierwszej przedmedycznej pomocy, o wezwaniu pogotowia, wezwaniu policji), postępując zgodnie z zasadami bhp  i obowiązującymi procedurami, oraz informuje o tym dyrektora szkoły (telefonicznie).

5.      Nauczyciel bezwzględnie informuje o zajściu rodziców/prawnych opiekunów ucznia, który uległ wypadkowi.

6.      Jeśli wypadek zdarzy się w czasie wycieczki lub zielonej szkoły, wszystkie decyzje podejmuje kierownik wycieczki i odpowiada za nie.