Procedura dotycząca uchylania się od realizacji obowiązku szkolnego

 

1.      Od 7 roku życia dziecko objęte jest obowiązkiem szkolnym.

2.      Rodzice/prawni opiekunowie są zobowiązani do zapewnienia regularnego uczęszczania ucznia na zajęcia szkolne.

3.      Uczniowie są zobowiązani do udziału w zajęciach edukacyjnych. Nieobecność na zajęciach uzasadniają tylko: choroba, pobyt w szpitalu lub sanatorium, wizyty lekarskie, badania specjalistyczne, wypadki, zdarzenia losowe.

4.      Wychowawcy i nauczyciele uczący mają bezwzględny obowiązek sprawdzania stanu obecności uczniów na lekcjach.

5.      W przypadku częstej, powtarzającej się nieobecności ucznia na lekcjach danego przedmiotu zainteresowany nauczyciel informuje wychowawcę klasy.

6.      Wychowawca na bieżąco analizuje frekwencję uczniów na zajęciach lekcyjnych.

7.      W przypadku stwierdzenia, że nieusprawiedliwione nieobecności przekraczają 30% obowiązkowych zajęć edukacyjnych za okres dwóch tygodni, wychowawca wysyła (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru) upomnienie do rodziców/prawnych opiekunów (załącznik nr 1 do niniejszej procedury).

8.      Jeśli w ciągu dwóch tygodni uczeń nie rozpocznie regularnego uczęszczania na zajęcia, wychowawca wysyła drugie upomnienie i jednocześnie wzywa rodziców/prawnych opiekunów do szkoły (załącznik nr 1 do niniejszej procedury).

9.      Wychowawca razem z pedagogiem przeprowadzają rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami i jednocześnie przypominają o prawnych skutkach nieposyłania dziecka do szkoły (rodzic/prawny opiekun podpisuje się pod notatką w dzienniku lekcyjnym).

10.  W przypadku dalszego uchylania się ucznia od spełniania obowiązku szkolnego, gdy nieusprawiedliwione nieobecności za okres jednego miesiąca przekraczają 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych, wychowawca wysyła do rodzica/prawnego opiekuna trzecie upomnienie, a pedagog szkolny kontaktuje się z policją w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego (załącznik nr 1 do niniejszej procedury).

11.  Równocześnie pedagog kieruje sprawę do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich w celu rozpatrzenia sytuacji rodzinnej ucznia.

12.  Niepodjęcie przez ucznia nauki w terminie wskazanym w trzecim upomnieniu powoduje wystąpienie dyrektora szkoły (na wniosek pedagoga) do organu prowadzącego o wszczęcie egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – załącznik nr 2 (kara grzywny wobec rodziców/prawnych opiekunów).

Z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na nie w szkolnym planie nauczania, uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich przedmiotów, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjne

Comments are closed.