85 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

BYŁ TAKI WRZESIEŃ…

26 września uczniowie SP4 uczestniczyli we wzruszającej lekcji patriotyzmu związanej z 85 rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Występujący uczniowie mówili: „Wtedy, tak jak w tym roku lato było upalne. Uczniowie korzystali z wolnego czasu, wolni od jakichkolwiek kłopotów. W tym nastroju przygotowywali książki i zeszyty na nowy rok szkolny. Białe kołnierzyki i mankiety do mundurków wyprasowane i poukładane równiutko, gotowe na uroczyste rozpoczęcie zajęć. A tu komunikat radiowy. Nie będzie zajęć. Nie będzie szkoły. Nie będzie tego wszystkiego, do czego przywykli w ciągu lat. A co będzie…? Wojna!”
„Co to znaczy wojna? Najpierw-opuszczenie domu i wędrówka w nieznane. Zatłoczonymi drogami trzeba przedzierać się dniami i nocami, byle dalej, byle ujść przed nacierającymi Niemcami, o których krążyły przerażające wieści. Strach było zostać w domu , bo z góry leciały bomby. Strach było wyjść, bo strzelanina. Pokolenie tamtych uczniów musiało bardzo szybko dorosnąć.” Wierszami i piosenkami wyrazili bohaterstwo Polaków deklarujących walkę za kraj i honor, żal z powodu śmierci wielu żołnierzy, także tych poległych nad Bzurą oraz cierpienie po kapitulacji Warszawy. Na końcu, na sztandar szkoły złożyli przysięgę:My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Ozorkowie przyrzekamy, że będziemy czcili pamięć poległych, otaczali szacunkiem żyjących żołnierzy i nigdy nie zapomnimy o naszej przeszłości.”
Wymownym akcentem kończącym apel było odśpiewanie pełnej wersji hymnu narodowego przez społeczność szkoły. M.Olczak