Monthly Archives: listopad 2024

Z TROSKI O NASZĄ PLANETĘ

Z TROSKI O NASZĄ PLANETĘ

„DziałajMY dla PLaneTY”  –  Tydzień Edukacji Globalnej

Klasy siódme przystąpiły do akcji „ Globalne współzależności w naszej szkole”  ogłoszonej przez Polską Akcję Humanitarną w „Tygodniu Edukacji Globalnej” . TEG to międzynarodowa kampania, która wspiera zaangażowanie obywatelskie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Tegoroczne hasło „DziałajMy dla PlaneTY” skupia się na dwóch kluczowych wartościach: ludziach i naszej planecie.

 Celem obchodów jest zrozumienie współczesnych wyzwań oraz pobudzenie do nadziei i działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata. Czyste, zdrowe i zrównoważone środowisko jest niezbędne, by każdy mógł w pełni korzystać ze swoich praw. Bazując na materiałach opracowanych przez organizatorów uczniowie podczas zajęć chemii odkrywali  powiązania ze światem i ich konsekwencje. Tematy dyskusji o  globalnych  współzależnościach  to nadmierna konsumpcja, problem elektrośmieci, produkcja żywości, ubrań i elektroniki, wirtualna woda czy  zmiany klimatyczne. Uczestnicy zajęć przygotowali ścienną gazetkę tematyczną zachęcającą do rozmów i aktywności.

Pamiętajmy o współodpowiedzialności za otaczający Nas świat!

DZIAŁAMY POZYTYWNIE

DZIAŁAMY POZYTYWNIE

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu EdukacyjnegoDziałaMYpozytywnie”, którego organizatorem jest Fundacja Mozaika Edukacyjna.
Projekt poświęcony jest szeroko rozumianym sytuacjom trudnym i ryzykownym, które zdarzają się młodym ludziom. W jego ramach uczniowie będą zastanawiać się jak radzić sobie z przemocą fizyczną, słowną, psychiczną, z którą można zetknąć się zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. W kolejnych krokach tworzone będą: sylwetki typowego nastolatka, lista trudnych i ryzykownych sytuacji, bajki terapeutyczne, krótkie filmiki/spoty mające na celu ukazanie efektów działań cyberprzemocy. Projekt realizowany jest w klasie 7b oraz 8b, a jego koordynatorami są Pani Dagmara Nawrocka i Pani Żaneta Chmielecka. Oto portret współczesnego nastolatka widziany oczami naszych uczniów wykonany metodą „czuję-myślę-działam”.

ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ

ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ


Dzięki klasie V c w tym roku również dołączyliśmy do X już edycji ogólnopolskiego , charytatywnego konkursu „Ile waży św. Mikołaj” 2024.
Celem akcji jest wsparcie funduszu z którego są wypłacane stypendia oraz pomoc dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Pomoc słabszym, uboższym, potrzebującym wykształca empatię, uczy zaangażowania w działania charytatywne i społeczne. 

Na parterze znajdziecie pięknie ozdobioną puszkę do której możecie wrzucać monety od 1 grosza do 5 zł. 
Pamiętajcie, że nie zbieramy starych i zagranicznych monet. 
Można też zasilać naszą WIRTUALNA PUSZKĘ, której adres znajdziecie TUTAJ 

 

BĄDŹMY DLA SIEBIE ŻYCZLIWI

BĄDŹMY DLA SIEBIE ŻYCZLIWI

Światowy Dzień Życzliwości został zapoczątkowany w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, a dziś obchodzony jest w ponad 180 krajach, w tym w Polsce od 2006 r.
Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty w stosunku do najbliższych nam osób. Zwykłe miłe słowa mogą odmienić czyjś dzień. Życzliwość nie wymaga specjalnej pory ani wymuszonych rytuałów.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z podwójną siłą.
Światowy Dzień Życzliwości obchodziliśmy 21 listopada. Tego dnia w szkole nie było odpytywania, klasówek i niezapowiedzianych kartkówek. W ramach na pierwszym piętrze zawisły plakaty dotyczące bycia życzliwym,  które przygotowali uczniowie naszej szkoły.
Przy gabinecie pedagoga znajdowało się stoisko, gdzie uczniowie mogli podziękować komuś, życzyć czegoś dobrego albo napisać komuś miłą wiadomość i wrzucić ją do skrzynki życzliwości. Każdy, kto samodzielnie wykonał „uśmiechniętą buźkę” otrzymał słodką niespodziankę.
Każdy uczeń i pracownik szkoły wylosował  dla siebie sentencję, która zawierała miłe słowo, komplement lub pochwałę!Dużą atrakcją była też mini-fotobudka, gdzie można było sobie zrobić pamiątkowe, uśmiechnięte zdjęcie.  
Wielkim powodzeniem cieszyła się tablica „Życzliwe słowa dla nauczycieli”, która zapełniła się pięknymi sentencjami pisanymi przez naszych podopiecznych. Słowa „Jesteście wspaniali”, „Dobrze, że jesteście”, „Dziękujemy za Waszą cierpliwość” dadzą nam nauczycielom energię na kolejne miesiące pracy. Dziękujemy !!

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy, pełen życzliwości dzień sprawił że na Waszych buziach  zagościły  tylko uśmiechy, a z ust wypływały same miłe i życzliwe słowa.
Bądźmy dla siebie życzliwi i lubmy się, nie tylko od święta, ale każdego dnia !
To wystarczy, aby nasz szkolny świat było o niebo lepszy.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Dziś, 20 listopada, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 
W tym roku obchodzimy 35. rocznicę podpisania Konwencji o prawach dziecka. Została ona przyjęta w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i dzisiaj zapewnia realizację, ochronę i poszanowanie praw dziecka.
Celebrując ten dzień Samorząd Uczniowski podczas krótkiego apelu przypomniał naszej społeczności uczniowskiej, że każdemu dziecku, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie same prawa – prawa dziecka.

Mam prawo żyć
Mam prawo być sobą
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
Mam prawo kochać i kochanym być
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.

Dziecka prawa poważna sprawa
Dziecka prawa to nie zabawa

Mogę się śmiać
Może się dziać pięknie
Pragnę być zdrowy, rosnąć w swoim tempie.
Mam prawo wybrać sam przyjaciół swych
Nie można mnie zmuszać do uczynków złych.

Mam prawo śnić
Mam prawo być inny
Mogę być słabszy lecz nie czuć się winny.
Mam prawo śpiewać głośno kiedy chcę
Mam prawo płakać cicho, gdy mi źle.

MOŻE ZOSTANĘ ŻOŁNIERZEM …

MOŻE ZOSTANĘ ŻOŁNIERZEM …

Klasy siódme oraz ósme naszej szkoły w dniu 19.11 uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu  „Zawód Żołnierz”, którego celem jest popularyzowanie wizerunku Sił Zbrojnych oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej, jako atrakcyjnego i innowacyjnego miejsca do podjęcia pracy i służby oraz rozwoju kariery zawodowej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się – dlaczego warto wybrać ścieżkę kariery w #WojskoPolskie, jakie mają możliwości oraz dlaczego warto wybrać klasy #OPW  lub klasę CYBERMIL w Liceum Ogólnokształcącym 

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

13 listopada 2024 roku odbył się finał IV edycji powiatowego konkursu pt.:,,Bezpieczeństwo i znajomość prawa – to dla każdego ważna sprawa”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie ,,Przyjaciele Jedynki” we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Ozorkowie, Patronat nad konkursem objęli Starosta Zgierski pani Iwona Dąbek i Burmistrz Miasta Ozorków pan Jacek Socha. Tegoroczny konkurs przebiegał wieloetapowo, 

W konkursie wzięło udział 7 szkół.

Nasza szkoła zdobyła w tym konkursie wyróżnienie.
Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Alicja Michalak Amelia Gieraga Oliwier Zawalich
Opiekun: Michał Michalak

Zwycięzcy wykazali się znajomością zasad szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz wiedzą z zakresu prawa, ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy uczestnik otrzymał gadżety przekazane przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu oraz Urząd Miasta Ozorkowa oraz słodkości.