Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia drogą do Wiedzy”

„Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

Dnia 23 kwietnia 2009 roku nasza szkołą przystąpiła do realizacji Ponadregionalnego Projektu Edukacyjnego współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Beneficjentem Projektu, który obejmie 2.700 szkół podstawowych z terenu sześciu województw jest Grupa Edukacyjna S.A. z Kielc.  Nasza szkoła była jedną z 360 szkół województwa łódzkiego, które zostały wylosowane do udziału w tymże projekcie. Dzięki udziałowi w Projekcie nasza szkoła zyskała innowacyjne pomoce dydaktyczne o łącznej wartości ok 8 tyś. zł.

Głównym celem projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” było wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb  i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Istotą projektu było wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów nakierowane na rozwój kompetencji kluczowych, poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela.

Praca z dziećmi w ramach Projektu była prowadzona podczas zajęć  obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na zajęciach dodatkowych – pozalekcyjnych.

Do projektu przystąpiły:

• w roku szkolnym 2009/2010 – klasa IIc opiekun p. Beata Witczak
  • w roku szkolnym 2010/2011 – klasa Ia opiekun p. Jolanta Fijakłkowska
  • w roku szkolnym 2011/2012 – klasa I opiekun p. Małgorzata Targalska
Na zajęciach realizowane były programy autorskie przygotowane przez opiekunów klas.
  • w klasie IIc – „Baśniowe podróże w krainy małe i duże”
  • w klasie Ia – „Droga sztuki na scenę”
  • w klasie I
Zajęcia dały dzieciom możliwość odniesienia sukcesu. Sprawiły, że odkrywały oni swoje pasje, uzdolnienia, poszerzały wiedzę, rozwijały talenty i posiadane umiejętności, a przede wszystkim rozwijały nowe.Udział w zajęciach sprawił, że uczniowie mieli większą odwagę poszukiwać, pytać i poznawać świat. Wspólne, ciekawe zabawy  z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych wspaniale integrowały uczniów oraz pobudzały ich ciekawość, inwencję twórczą i kreatywność. Aktywnie i mile spędzony czas zajęć z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego pierwszoklasisty.Na zakończenie projektu pierwszoklasiści zaprezentowali zdobyte umiejętności. Klasa Ic przedstawiła program artystyczny pt. „Świąteczna podróż”,  klasa Ia przedstawienie pt. „ ”, a klasa IUczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki, tańce, scenki, popisy sportowe, grę na instrumentach z wykorzystaniem środków dydaktycznych Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań. Swoimi umiejętnościami zachwycili wszystkich widzów, a w podziękowaniu otrzymali gromkie brawa.

Więcej informacji dotyczących Projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” można znaleźć na stronie http://www.pierwszaki.eu